Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
424 posty 2904 komentarze

Polska na 6 - tkę

R.Zaleski - Członek Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów.................. Jakość polityki = jakość życia

Singapur – express z trzeciego do pierwszego świata

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska potrzebuje sposobu na szybki rozwój.

 Dotychczasowy wzrost gospodarczy osiągany był pomimo tego jak działało u nas państwo a nie dzięki temu. Ale negatywna siła działań elit politycznych zniszczyła już podstawy rozwoju. Administracja, sektor państwowy i nomenklaturowy zaczyna zduszać sektor prywatny. Przykład zwolnienia 1/3 załogi w fabryce Fiata pokazuje, że nawet kapitału zagranicznego to dotyczy. Jeśli niczego nie zrobimy, przed nami dziesięciolecia powolnego umierania. Demografia jest nieubłagana, podobnie jak nasi wierzyciele. Nie wiem czy to się zawali z hukiem czy będzie gniło powoli.
 

W 1965 roku Singapur był na poziomie gospodarczym Argentyny czy Meksyku a w 1995 cztery, pięć razy je przewyższał. Teraz jest 3ci na świecie wg IMF, z dochodem ok. 60 tys $ na mieszkańca. Twórca jego potęgi uważał, że stało się to „w 60%tach dzięki ciężkiej pracy a w 40% dlatego, że mieli szczęście”.
Dlatego co potwierdził w jednym z wywiadów Lee Kuan Yew, chiński przywódca Deng Xiaoping wysłał na początku przemian ponad 30 tys Chińczyków do Singapuru, żeby skopiowali tamtejsze rozwiązania. „On był zdumiony gdy pierwszy raz w 1978 przyjechał (...) On zobaczył prosperujący, o zorganizowane i uporządkowane społeczeństwo, każdego mającego swój dom i pracę. On spytał „jak to zrobiliście”. Ja odpowiedziałem, że my edukowaliśmy naszych ludzi i szukaliśmy, ściągaliśmy te wszystkie firmy. Amerykanów, Japończyków, Europejczyków, oni przynosili technologie, uczyli naszych ludzi, my uczyliśmy się jak to robić. A ponieważ byliśmy od nich tańsi, po chwili zajmowaliśmy stanowiska generalnych dyrektorów i prezesów firm. Uczyliśmy się jak to robić i stawaliśmy się ich dostawcami.” Deng odpowiedział „ Więc wy wykorzystaliście kapitalizm do zbudowania bardziej egalitarnego społeczeństwa, każdy tu ma własne mieszkanie. Ja zrobię to samo”
Może my też powinniśmy.
 

Nam patrząc przez pryzmat libertariańskiego teoretyka Korwina może się wydawać, że w Singapurze pracuje paręset osób w administracji ale tam tak nie jest. W żadnym innym kraju też.
Sektor publiczny zarabia nie mniej niż prywatny, chyba najlepiej na świecie. Tam dlatego nie bierze się w łapę, no i dzięki sprawnej służbie antykorupcyjnej. W latach 80 tych minister obrony wolał popełnić samobójstwo, niż dostać się w jej ręce.
 

Nie ma też pełnego liberalizmu wszędzie gdzie się da. Singapur miał i ma poważne graniczenia w dopuszczeniu obcych banków do swojego rynku. Państwowy system ubezpieczeniowy i ochrony zdrowia. Dominujące państwowe budownictwo mieszkaniowe.
Jego władze są bardzo pragmatyczne. Dokładnie obserwują ciągłe przemiany ekonomiczne i geopolityczne w świecie i się do nich dostosowują. „To musi być miejsce użyteczne dla świata lub przestanie istnieć”. I „wracają do poziomu rybackiej wioski”, którą byli, „są martwi”.
Czy my jesteśmy miejscem użytecznym dla świata? Siła robocza eksportowana lub w najlepszym wypadku sprzedawana na miejscu. Kapitał zagraniczny to 65% naszego eksportu. Tu dzwonkiem ostrzegawczym powinno być zwolnienie 1/3 załogi tyskiego Fiata. Poza tym miedź, węgiel, produkty rolnicze. Nic prawie nowoczesnego i naszego.

 

Lee Kuan Yew warto słuchać. To jeden z kilku ludzi którzy osiągnęli w najnowszej historii największy sukces dla swoich narodów. Poza Augusto Pinochetem i jego 3ma kolegami, którzy ustrzegli Chile przed piekłem komunizmu i sprawili, że stał się ten kraj najbogatszym w Ameryce Południowej. Tak nawiasem mówiąc to w Singapurze zaczęli też od wyaresztowania komunistów.
W obydwu tych wypadkach mamy z jednej strony silne i stabilne państwo nawet nieco autorytarne, z drugiej bardzo wolną gospodarkę, poza kilkoma kluczowymi sektorami. Przy czym sukces Singapuru jest większy. My takiego nie obnieśliśmy. Wzorujące się na Singapurze Chiny w tym samym czasie odniosły. To jest jeszcze większy bo globalny sukces Lee Kuan Yew.
 

Kraje zachodnioeuropejskie nie mogą być dla nas wzorcem. Jedynie Irlandia odniosła tu przejściowy i częściowy przez to sukces. W dużym stopniu spowodowany naśladownictwem brytyjskiej wolnej gospodarki, ściągniętymi dzięki temu inwestycjami zagranicznymi. Przed zupełnym upadkiem ochronił ją zapewne rozwinięty system tamtejszych SKOKów – unii kredytowych.
Kraje UE to antywzorce. To klub bankrutów w większości. Warto więc wiedzieć jak zrobili to co się nie udał Europejczykom Azjaci. Oni w przyśpieszonym procesie industrializacji jakby mniej odeszli od korzeni dającym narodom życiodajną siłę. Też warto pamiętać o różnicach kulturowych.
 

„Czy Azja Wschodnia rośnie dzięki przyszłościowym aspiracjom klasy średniej?” Spytał zachodni dziennikarz. Wschodni przywódca Singapuru odpowiedział.
„My społeczeństwa rolnicze zindustrializowaliśmy się w ciągu jednej, dwu generacji. To co zajęło na Zachodzie 200 lat lub więcej u nas miało miejsce w 50 lat lub mniej.(...) Jeśli patrzysz na szybko rosnące kraje Korea, Tajlandia, Hongkong, Singapur – to widzisz tam jeden fenomen: wzrost religijności, rozwój religii. „ Widzisz rosnącą liczbę świątyń: konfucjańskich, taoistycznych i wielu odłamów chrześcijaństwa. Koreańczycy przechodzą na chrześcijaństwo w dużym stopniu. Ja sądzę, że około 25%. To jest kraj, który nigdy nie był skolonizowany przez naród chrześcijański.”
 

Rola rodziny – fundamentalna różnica między wschodem a zachodem wg Lee Kuan Yew.
„ Wschodnie społeczeństwa wierzą, że człowiek postrzegany jest w kontekście rodziny.” On nie jest wyizolowany. Przywódca czy rząd nie próbuje wchodzić w kompetencje rodziny, w to czym rodzina najlepiej kieruje. Nie wierzy kompletnie w to, że państwo jest w stanie lepiej wypełniać tradycyjne role należące do rodziny, w co wierzy Zachód. Owszem oni pomagają samotnym matkom, ale cegłami z których zbudowane jest społeczeństwo są normalne rodziny. To jest sprawdzone przez praktykę.
 

Edukacja
Nie chodzi o to by było kilka elitarnych uniwersytetów ale o jakość edukacji generalnie. Jej wysoki poziom pozwala na zdobycie pracy na odpowiednim poziomie po jej zakończeniu.
W Polsce młodzi ludzie sami postarali się o zdobycie wyższego wykształcenia. Na poziom można narzekać ale oni je faktycznie mają. Zawsze mogą się podszkolić.
 

Jak widać Lee Kuan Yew to w pojęciu nasze światłej „nowoczesnej” elyty to typowym "moher". Tyle, że jego państwo bije z zasady resztę świata poziomem nowoczesności, co pokazują wszelkie rankingi.
 

My Polacy jesteśmy, jak zawsze, pomiędzy wschodem a zachodem. Mamy własną silną kulturę
Jak widać recepta na sukces jest bardzo prosta. Jesteśmy teraz jakby w połowie singapurskiej drogi. Nie zrobiliśmy porządku z komuną. Nie mamy supersprawnego, nowoczesnego, nieskorumpowanego państwa, ani co za tym idzie nie ma u nas warunków dla szybkiego rozwoju biznesu. Wszystko to można by zrobić w 2 lata.
Mamy za to wykształconą młodzież, z której znaczna część chce tworzyć własne biznesy. Mamy trochę inwestycji zachodnich, no i nie do końca o takie inwestycje chodzi, ale i tak jest ich najmniej na głowę mieszkańca w porównaniu z podobnymi do nas krajami naszego regionu. Mimo wszelkich przeszkód mamy jeszcze jakiś krajowy biznes.
Przeszkodą są tu jedynie interesy wąskiej grupy ludzi i działania naszych wielkich sąsiadów. Te przeszkody można ominąć lub zniszczyć. Bez tego Polska, Polacy nie mają przyszłości.
 

W uzupełnieniu:

 

 

//niepoprawni.pl/blog/2334/singapurska-koncepcja-obrony-totalnej

 

//romanzaleski.nowyekran.net/post/51730,singapur-a-sprawa-polska-i

//romanzaleski.nowyekran.net/post/52244,singapur-a-sprawa-polska-ii

 

 

KOMENTARZE

 • HANDEL
  Prawda o Singapurze jest taka, że jest to strategiczny port przeładunkowy i rozwinął się dzięki temu, że od lat 60tych zaczął bardzo rosnąć eksport do Europy, co wymusiło korzystanie z tego portu (podobnie rozwinął się Hong Kong). Tak więc tego "szczęścia" było więcej, niż 40% - raczej bliżej 90% ...
  Co do ich biurokracji i socjalu, to jak zwykle w takich sytuacjach należy powiedzieć, że oni się rozwijają nie "dzięki", a POMIMO tych socjalistycznych elementów !!!

  Singapur jest więc czymś w rodzaju dużej spółki akcyjnej, gdzie akcje posiadają wszyscy obywatele, a zysk tej spółki w dużej mierze jest PASYWNY, bo wynikający z samej lokalizacji. Oczywiście mieszkanie w samym centrum ogromnego hub-a logistycznego daje dodatkowe możliwości zarabiania, ale bazę mają "for granted" ...
 • Daję 5 za ...
  trafny opis bezsensu oligarchicznej legendy - tzw. państwa liberalnego. Socjalne państwa są dowodem na zwycięstwo dobra i solidarności nie tylko w sferze moralnej, ale i gospodarczej.
 • a jednak działa
  Czy doczekam się wyspy urzędników z Polski którzy pustynny krajobraz zamienili w kwitnące Eldorado. Nasi wysokiej klasy urzędnicy i księgowi mogli by być wtedy naszym hitem eksportowym. Na początek można ich eksportować nawet bez wyraźnych sukcesów w ożywianiu pustkowi i tworzeniu dobrobytu, ale gdyby się udało to byłby wielki nasz wkład w budowę światowego socjalizmu, lub biuralizmu. A na razie popatrzmy jak działają teorie JKM tam gdzie ktoś nie wiedział że nie można ich stosować bo są … nie wiem właściwie co z nimi jest nie tak nikt mi nie wyjaśnił. http://www.wykop.pl/ramka/790637/wyspa-wolnego-rynku-w-indiach/
 • @Tomasz Sokolewicz 13:27:31
  Tlumaczac z pana na Polski, wlasnie pan napisal - wolnosc to przereklamowana sprawa, chce byc niewolnikiem!
 • @Ultima Thule 10:20:00
  Coś w tym jest, położenie robi swoje i odmienna cywilizacja, klimat ciepły, zobaczcie ile zasobów państwa, obywateli idzie na samo przetrwanie półrocznej naszej zimy, bo jesień też chłodna, wiosna po maj.

  "Singapur to dzisiaj czwarty rynek finansowy świata, po Londynie, Nowym Jorku i Tokio. Tamtejszy port przeładowuje drugą co do wielkości ilość kontenerów na świecie (po Szanghaju).

  Standard życia Singapurczyków jest naprawdę imponujący. Ponadprzeciętne zarobki w połączeniu z niskimi podatkami, sprawiają, że coraz więcej osób chce się tam przenieść na stałe. Interesy wyczuwają banki, których jest tam aż 170."
  http://przewodnik.onet.pl/reportaze/dwa-oblicza-singapuru,1,5255445,artykul.html


  Porty, banki, to nie jest normalny kraj jak NIEMCY nastawiony na produkcję, czy jak USA który jest wstanie produkować wszystko od podstaw (wydobycie surowców) po gotowe zaawansowane produkty i je wymyślać. Także w Wielkiej Brytanii sporą część PKB "tworzy" sektor finanansowo--spekulacyjno-pośredniczący. To się kiedyś zawali, podobnie jak idylla Singapuru, trafią w końcu na wojny i miasto-państwo zamieni się w Liban, w w Warszawę roku 1945, w Hiroszimę sterty gruzu.

  "
  Ważną rolę pełni jednak na przykład A*STAR (Agency for Science, Technology and Research), państwowa instytucja, zajmującą się wspieraniem rozwoju przemysłu wysokich technologii. Inną dziedziną znajdującą się pod prawie całkowitą kontrolą państwa jest polityka mieszkaniowa, której rozwiązania przypominają rozwiązania socjalistyczne. Gospodarka opiera się głównie na usługach (finansowych), turystyce, oraz na przemyśle petrochemicznym, stoczniowym i tekstylnym. Bardzo szybko rozwija się przemysł elektrotechniczny i elektroniczny. Zyski przynosi także przemysł: chemiczny, farmaceutyczny, fotooptyczny i spożywczy. W kraju ma swoją siedzibę 170 banków oraz 80 towarzystw ubezpieczeniowych. Żywność jest w większości importowana, gdyż rolnictwo i rybołówstwo są dość słabo rozwinięte.
  Standard życia Singapurczyków jest na niezwykle wysokim poziomie. Rządząca partia postanowiła także, iż wszyscy mieszkańcy w ciągu najbliższych lat będą mieli dostęp do bezpłatnego Internetu finansowanego z podatków. Singapur jest czwartym finansowym centrum świata po Londynie, Nowym Jorku i Tokio. Port w Singapurze przeładowuje drugą co do wielkości ilość kontenerów na świecie, po porcie w Szanghaju.
  W 2010 roku Singapur przeżywał kolejny boom gospodarczy. W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 45,8% PKB. W ujęciu rocznym po pierwszym półroczu wzrost wyniósł 18,1%. Jeżeli tendencja utrzyma się, Singapur będzie najszybciej rozwijającym się państwem świata[2]."
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Singapur


  Choćby kwestia żywności, a w razie blokady wyspy, wojny? Armię mają świetną, ale kiedy jest kasa i twarde państwo, pobór, to też armia jest poważna. Bogactwo może skusić nie tylko sąsiadów do inwazji.

  "Konflikty: spór z Malezją o dostawy wody pitnej do Singapuru, o wyspy: Pedra Branca Island/Pulau Batu Puteh, Middle Rocks i South Ledge,"

  Podejrzewam że to laboratorium do twardego NWO, poza tym jako sojusznik USA, Izraela, NATO, muszą w końcu marnie skończyć z ręki Chin czy owej Malezji, albo terrorystów którzy miasto po prostu wysadzą atomówką. I tak się skończy raj. To taka fatamorgana. To nie Szwajcaria.

  Poza tym tam jest cholernie drogo! To dziwne. Czy drogo jest po wymianie dolarów na ich walutę, czy też ceny w dolarach także nie są atrakcyjne.
 • @Ultima Thule 10:20:00
  W okolicy jest sporo innych portów i nic.

  My mamy też świetną lokalizację i nic.

  Somalia też ma niezłą.

  Nie ma lekko, na szczęście trzeba sobie zapracować.

  A singapurski port jest tak jak cała reszta- najsprawniejszy, lub jeden z najsprawniejszych na świecie, dlatego też ma takie przeładunki no i nie on daje 60 tys $ PKB na głowę mieszkańca.
 • @Tomasz Sokolewicz 13:27:31
  Tu jest jakby 1/2 na 1/2.
 • @prolet 14:15:59
  Ta wyspa funkcjonuje w ramach Indii. Tam działa indyjskie prawo a ono wcale tak bardzo liberalne nie jest. Więc to podobny układ jak w Singapurze.
 • @Marek Kajdas 14:55:44
  "klimat ciepły, zobaczcie ile zasobów państwa, obywateli idzie na samo przetrwanie półrocznej naszej zimy, bo jesień też chłodna, wiosna po maj."

  Biedna Afryka też ma ciepło, leżący obok Wietnam, do niedawnych reform jeden z najbiedniejszych krajów świata też.

  "To taka fatamorgana." - widzę u ciebie pewną odporność na fakty, lemingowatą. Nie pasuje do schematu, a może schemat jest błędny?
 • PKB Singapuru - składniki
  Przemysł - ponad 20%

  Usługi 70% w tym
  Usługi finansowe, biznesowe 20%
  Transport i składowanie mniej niż 10%

  http://www.guidemesingapore.com/incorporation/introduction/singapores-economy
 • @R.Zaleski 16:48:47
  :) Indie Indiami a z opisu wynika że zastosowali taką mini specjalną strefę ekonomiczną. Na cały kraj jej nie rozciągną bo tam też są miliony urzędników co to innych rzeczy nie umieją robić jak papierologię. Gdyby Ktoś wymyślił jak wyeksportować urzędnika
 • Wolność i proste prawa
  Faktem jest, że Singapur jest notowany na pierwszymi i drugim miejscu w rankingach wolności gospodarczej od wielu lat:
  http://www.doingbusiness.org/rankings
  http://www.heritage.org/index/ranking

  Warunkiem sukcesu nie są tylko niskie podatki ale generalnie stworzenie warunków dla przedsiębiorczości:wolność i proste prawa.

  Państwo zajmuje się tym czym powinno: pilnowaniem porządku i żeby się ludzie nie okradali, a o wzrost bogactwa dbają już sami mieszkańcy Singapuru.
 • .
  "„ Wschodnie społeczeństwa wierzą, że człowiek postrzegany jest w kontekście rodziny.” On nie jest wyizolowany. Przywódca czy rząd nie próbuje wchodzić w kompetencje rodziny, w to czym rodzina najlepiej kieruje. Nie wierzy kompletnie w to, że państwo jest w stanie lepiej wypełniać tradycyjne role należące do rodziny, w co wierzy Zachód. Owszem oni pomagają samotnym matkom, ale cegłami z których zbudowane jest społeczeństwo są normalne rodziny. To jest sprawdzone przez praktykę."
  _________________________

  Tak, w Polsce rolę tę przejął ZUS i KRUS. Efekty ich działaności wchodzą do społeczeństwa z jedno pokoleniowym opóżnieniem (efekt uczenia się) i to własnie to co mamy, czyli brak zastepowalności pokoleniowej, złe wychowanie dzieci (wszak nie ma sytuacji gdy od ich wychowania zależy starośc rodziców).
  Dowcip polega na tym, że ci którzy najbardziej wrzeszczą o niszczeniu Polski, są największymi obrońcami tych dwóch instytucji, a nawet są gotowi opluć każdego, kto jest zdania, że nalezy je zlikwidować.
 • @BłękitnyOceanstnieje 08:13:00
  Zobacz kolego

  http://www.wykop.pl/ramka/790637/wyspa-wolnego-rynku-w-indiach/


  Zacznij myśleć to naprawdę nie boli

  Do siego Roku

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej